День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — день пам’яті в Україні, що вшановується щорічно 18 травня у річницю депортації кримськотатарського народу 1944 року.

Сьогодні редакція Julia News вирішила розповісти про історичні події та значення цього дня.

З 18 травня 1944 року за наказом Сталіна було розпочато депортацію кримських татар з рідного півострова до Середньої Азії. Близько 200 тисяч людей депортували в залізничних товарних вагонах.

Нелюдський акт депортації призвів до незліченних жертв. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини. В ешелонах смерті, у місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей. Було знищено цілі родини.

1994-го року в Україні, згідно Указу Президента України № 165/94 від 14-го квітня 1994 року, вшановується «День скорботи й пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу». Згодом, 16 травня 2014 року указом виконувача обов’язків Президента України Олександра Турчинова, напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар з Криму започаткований «День боротьби за права кримськотатарського народу», що згідно з документом відзначається щорічно 18 травня.

12 листопада 2015 року Верховною Радою України установлений 18 травня «День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу», який також вшановує пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року.

Тією ж постановою ВР депортація з Криму кримських татар визнана геноцидом кримськотатарського народу.  Згодом депортацію кримських татар геноцидом також визнали парламенти Латвії, Литви, Канади, Польщі, Естонії, Чехії.

Як і в 1944 році, так і сьогодні росія вдається до репресій проти кримськотатарського народу. Після захоплення Криму у 2014 році рф провела псевдореферендум, який не визнала міжнародна спільнота. З того часу на півострові фіксуються систематичні порушення прав людини.

У 2016 році у Криму росіяни заборонили Меджліс — представницький орган кримських татар. Окупанти проводять масові обшуки у будинках кримських татар, більше 200 осіб стали політичними в’язнями, серед них — журналісти, активісти, правозахисники.

Попри тиск, кримські татари відновлюють культурну спадщину: працюють освітні й культурні ініціативи, видаються книги кримськотатарською мовою, проводяться фестивалі та меморіальні заходи. Українська держава підтримує ці процеси, зокрема через Кримськотатарський ресурсний центр, державні програми і міжнародні платформи.

Кримські татари не припиняють боротьбу за свої права, за повернення на свою землю, за збереження мови, культури, ідентичності. 

18 травня –  по всій країні відбуваються пам’ятні заходи, мітинги, хвилини мовчання, акції солідарності з кримськотатарським народом. Це день національної єдності в боротьбі проти окупації, за свободу, справедливість і пам’ять про злочини, які не повинні повторитися.

Читайте також. Норвегія розгляне визнання депортації кримських татар 1944 року актом геноциду

Залишити відповідь