Через мистецтво про війну. У Хмельницькому відбулось відкриття виставки творчих робіт митців з Донецької області, створених в рамках проєкту «НаГрані». Одинадцять творчих особистостей Словʼянська, які живуть там, а також ті, які перебувають в евакуації, долучились до створення цієї колекції.
Журналістка Julia News Юлія Лемешева побувала на відкритті та поспілкувалася з організаторами, учасниками та відвідувачами виставки.
“На грані світла і темряви. На грані людських можливостей. Як це жити у прифронтовому місці”, – розповіла Ольга Долінська директорка Хмельницького художнього музею.
Метою проєкту є меморіалізація подій, пов’язаних із російсько-українською війною, а також привернення суспільної уваги до історичних об’єктів Слов’янська, що постраждали внаслідок російської агресії у період з 2014 року по сьогоднішній день.
“Це такий був протест. Протест того, що, художники Донеччини виставляють квіти й мирне життя. Тому хотілось розповісти, що ми 10 років у війні, і так як наше місто воно саме старе місто у Донецькій області й архітектура заслуговує на увагу, то через призму зруйнованих памʼяток вирішили розповісти ці історії”, – зазначила Євгенія Калугіна директорка словʼянського краєзнавчого музею.
Директорка словʼянського краєзнавчого музею також познайомила відвідувачів з деякими роботами та історіями пов’язаними з ними. Адже Майже біля кожної експозиції можна побачити QR код, який розповідає про реальних людей, події у їх житті та будівлі. На презентацію також завітав краєзнавець із Бахмута Ігор Корнацький, каже що сподівається провести виставку у цих стінах і про його місто.
“На жаль Бахмут зараз зруйнований, спустошений і якщо в Словʼянську не зважаючи на всі труднощі і випробування вдається навіть творити і відкривати художні виставки, то в Бахмуті цього немає…І не знаю коли ми зможемо, сподіваюся, що зможемо представити в цих стінах мистецтво нашого міста”, – каже Ігор Корнацький.
Реалізація проєкту відбулась завдяки співпраці Слов’янського краєзнавчого музею, Донецького обласного художнього музею, Хмельницького обласного художнього музею та представництва «Аустауш» в Україні – Центру громадянського суспільства «Друкарня».
“Цей музей роками живе в одному ритмі, в одному темпі в пульсі нашої громади… Ви можете дивитись безкінечно в мережі новини і ви будете обізнані того, що відбувається, але відчути те, що відбувається можна тільки завдяки мистецтву”, – зазначила Олена Михайловська заступниця директорки з наукової роботи ХОХМ.
“Там вона думає про Хмельницький і питає як ви? І за це велике серце за велику душу, потужна дяка і ви знаєте, що ваш другий дім він дійсно тут”, – розповіла науковиця хмельницького обласного художнього музею Ольга Нікітіна.
Центральні роботи експозиції «Чорне сонце» та «Кривавий слід» належать керамісту Володимиру Ковальову. Як пояснює сам автор слід цей від колес бронетранспортера. Також поруч з експозицією автор зобразив населення, яке страждає.
Власне інсталяція присвячена катастрофі війни, що обпалила людські помешкання, у вогні й знищила людські долі. Військовослужбовець Єгор Шайда розповів, що мистецькі заходи у наш час є дуже важливими і що його вражає те як художники передають свої емоції:
“Дуже необхідно..Я вважаю, що попри війну, пори трагізм, який відбувається навколо нас, я вважаю, що люди мають залишатися людьми. І дуже влучно сьогодні сказала одна із тих, хто організовувала цю виставку, що якщо відкинути все тваринне і біологічне у людини, то, фактично все, що залишається, це душа – а це мистецтво і культура.. всі історії чимось чіпляють, всі історії дуже такі емоційні і вразливі. Мені подобається саме явище таких військових митців, скажем так. Те, що художники так як сьогодні було сказано свої емоції передають мистецтвом – це для мене дуже близько і це мене так вражає”, – каже військовослужбовець ЗСУ Євген Шайда.
Вперше виставку “НаГрані” презентували 2023 року в Слов’янську в центрі громадянського суспільства “Друкарня”. Всі твори, створені під час проєкту «На Грані», увійдуть до музейних фондів, надаючи громаді, науковій та художній спільнотам можливість вивчати та аналізувати відображену в них реальність трагедії російського вторгнення в Україну. Євгенія Калугіна також додала, що якщо все вдасться, то виставка ймовірно поїде до Львова у “Музей терору”.
Репортаж записала та опублікувала
Журналістка та редакторка
Юлія Лемешева
Читайте також (Не) помітні історії: у Хмельницькому відбулася виставка присвячена внутрішньо-переміщеним особам (репортаж)