Через мистецтво про війну: у Хмельницькому відбулось відкриття виставки “НаГрані” (репортаж)

Через мистецтво про війну. У Хмельницькому відбулось відкриття виставки творчих робіт митців з Донецької області, створених в рамках проєкту «НаГрані». Одинадцять творчих особистостей Словʼянська, які живуть там, а також ті, які перебувають в евакуації, долучились до створення цієї колекції.

Фото: JN

Журналістка Julia News Юлія Лемешева побувала на відкритті та поспілкувалася з організаторами, учасниками та відвідувачами виставки.

Фото: JN

“На грані світла і темряви. На грані людських можливостей. Як це жити у прифронтовому місці”, – розповіла Ольга Долінська директорка Хмельницького художнього музею.

Метою проєкту є меморіалізація подій, пов’язаних із російсько-українською війною, а також привернення суспільної уваги до історичних об’єктів Слов’янська, що постраждали внаслідок російської агресії у період з 2014 року по сьогоднішній день.

Фото: JN

Це такий був протест. Протест того, що, художники Донеччини виставляють квіти й мирне життя. Тому хотілось розповісти, що ми 10 років у війні, і так як наше місто воно саме старе місто у Донецькій області й архітектура заслуговує на увагу, то через призму зруйнованих памʼяток вирішили розповісти ці історії”, – зазначила Євгенія Калугіна директорка словʼянського краєзнавчого музею.

Фото: JN

Директорка словʼянського краєзнавчого музею також познайомила відвідувачів з деякими роботами та історіями пов’язаними з ними. Адже Майже біля кожної експозиції можна побачити QR код, який розповідає про реальних людей, події у їх житті та будівлі. На презентацію також завітав краєзнавець із Бахмута Ігор Корнацький, каже що сподівається провести виставку у цих стінах і про його місто.

Фото: JN

“На жаль Бахмут зараз зруйнований, спустошений і якщо в Словʼянську не зважаючи на всі труднощі і випробування вдається навіть творити і відкривати художні виставки, то в Бахмуті цього немає…І не знаю коли ми зможемо, сподіваюся, що зможемо представити в цих стінах мистецтво нашого міста”, –  каже Ігор Корнацький.

Фото: JN

Реалізація проєкту відбулась завдяки співпраці Слов’янського краєзнавчого музею, Донецького обласного художнього музею, Хмельницького обласного художнього музею та представництва «Аустауш» в Україні – Центру громадянського суспільства «Друкарня».

Фото: JN

Цей музей роками живе в одному ритмі, в одному темпі в пульсі нашої громади… Ви можете дивитись безкінечно в мережі новини і ви будете обізнані того, що відбувається, але відчути те, що відбувається можна тільки завдяки мистецтву”, – зазначила Олена Михайловська заступниця директорки з наукової роботи ХОХМ.

Фото: JN

“Там вона думає про Хмельницький і питає як ви? І за це велике серце за велику душу, потужна дяка і ви знаєте, що ваш другий дім він дійсно тут”, – розповіла науковиця хмельницького обласного художнього музею Ольга Нікітіна.

Фото: JN

Центральні роботи експозиції «Чорне сонце» та «Кривавий слід» належать керамісту Володимиру Ковальову. Як пояснює сам автор слід цей від колес бронетранспортера. Також поруч з експозицією автор зобразив населення, яке страждає.

Фото: JN

Власне інсталяція присвячена катастрофі війни, що обпалила людські помешкання, у вогні й знищила людські долі. Військовослужбовець Єгор Шайда розповів, що мистецькі заходи у наш час є дуже важливими і що його вражає те як художники передають свої емоції:

Фото: JN

“Дуже необхідно..Я вважаю, що попри війну, пори трагізм, який відбувається навколо нас, я вважаю, що люди мають залишатися людьми. І дуже влучно сьогодні сказала одна із тих, хто організовувала цю виставку, що якщо відкинути все тваринне і біологічне у людини, то, фактично все, що залишається, це душа – а це мистецтво і культура.. всі історії чимось чіпляють, всі історії дуже такі емоційні і вразливі. Мені подобається саме явище таких військових митців, скажем так. Те, що художники так як сьогодні було сказано свої емоції передають мистецтвом – це для мене дуже близько і це мене так вражає”, – каже військовослужбовець ЗСУ Євген Шайда.

Вперше виставку “НаГрані” презентували 2023 року в Слов’янську в центрі громадянського суспільства “Друкарня”. Всі твори, створені під час проєкту «На Грані», увійдуть до музейних фондів, надаючи громаді, науковій та художній спільнотам можливість вивчати та аналізувати відображену в них реальність трагедії російського вторгнення в Україну. Євгенія Калугіна також додала, що якщо все вдасться, то виставка ймовірно поїде до Львова у “Музей терору”.

Відео: YouTube|JULIA NEWS| Через мистецтво про війну: “НаГрані”

Репортаж записала та опублікувала

Журналістка та редакторка

Юлія Лемешева

Читайте також (Не) помітні історії: у Хмельницькому відбулася виставка присвячена внутрішньо-переміщеним особам (репортаж)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *