“Якщо б не було темряви — не було б світла”, — цей рядок
мені видався найбільш відповідним до творчості Артема
Задоянчука. Бо сам він — Воїн Світла. І такі Воїни народжуються у
боротьбі з темрявою. І гинуть, щоб було Світло”
(із вступної статті В. Міхалевського)
26 липня, у Хмельницькій центральній міській бібліотеці презентували збірку поезій загиблого захисника Артема Задоянчука “Я хочу бачити весну”.
Вечір пам’яті відбувся у день народження воїна. 26 липня йому виповнилося б 37 років.
Коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, 24 лютого, ввечері, Артем повідомив близьких про своє рішення йти захищати країну. Одразу наступного дня записався до територіальної оборони.
Певний час Артем з побратимами був під Полтавою, а згодом вони вирушили на лінію фронту. Воював у Донецькій області “на нулі”.
“Виданням цієї книги ми вшановуємо пам’ять Героя-хмельничанина, який віддав своє життя за волю та свободу України у російсько-українській війні , – йдеться в прес анонсі заходу.
Також зазначається, що книга видана відповідно до Програми підтримки книговидання та читацької культури у Хмельницькій міській територіальній громаді на 2021-2025 роки “Щодня читай українською”.
До збірки увійшло 22 поезії написані Артемом Задоянчуком у різні роки. До деяких поезій додали рукописний варіант. Також розмістили світлини з автором.
Журналістка Julia News Юлія Лемешева побувала на місці події та змогла записати декілька коментарів знайомих та рідних захисника України.
Зі сцени звучать голоси рідних, близьких та знайомих Артема Задоянчука.
Всі матеріали для збірки надала Ніна Сергіївна Задоянчук – мама Артема.
“Хист до написання віршів Артем мав ще з підліткового віку. Протягом всього життя і до кінця, знаєте він весь час писав, душа неповно так хотіла. Він мріяв про видавництво власної збірки поезії. Бажання сина збулось, на жаль, тільки після смерті. Переконана, що читаючи його твори, кожен зміг для себе залишити щось особливе, від його слів, від його віршів”
“Сказати про Артема в одному реченні не можна. Це просто не можливо. Артем людина надзвичайно талановита, творча, складна. Любити Артема – це означає віддано вірити в те, що він робить ..Артем писав так як відчував, він так жив, він так творив він формулював свої речення у віршах так як він це бачив.. Артем – це Всесвіт, який можна вивчати все життя..“, – зазначила дружина захисника Руслана.
Саме на війні чоловік написав для дружини особливий вірш, поезію під назвою “Чекай”.
“Той, хто читав його вірші він зверне увагу, що там більше питань. його завжди світ, який навколо нас ставив в таке становище, що він його не розумів. Він не розумів, чому люди такі підступні, чому люди в першу чергу матеріальні, чому так відбувається, і взагалі Артем така людина, якій напевно тяжко контактував будь з ким, він їх дуже сильно всіх любив, він віддати міг все в будь-який момент, для свого друга, для своєї дружини, дитини, батьків, для мене, але він завжди ставив незручні питання. Не зручні питання в кожних його віршах. ..У віршах ви не знайдете нічого матеріального, він ніколи не переживав, не марив багатством, ніколи не марив величчю, він завжди намагався знайти правду, яку він бачив в собі, але не бачив навколо” – розповів брат Артема.
Про шкільні роки Артема розповіла директорка НВК № 9 Ірина Томач.
“Він такий був скромний хлопчина, і про те, що він пише вірші, мабуть, що не знав ніхто. І це не говорить про те, що він був потайний, ні. Він просто, мабуть, був людиною дуже духовною і дуже такої душі, не хотів розплескати її .. Він завжди був дуже працелюбний і це, мабуть, що від батьків.. Я хочу бачити весну. Весна обов’язково прийде в Україну завдяки таким як Артем Задоянчук і те, що ми цю поезію обов’язково будемо вивчати“
До презентованої збірки літератор Віталій Міхалевський написав вступну статтю. Вона має назву “Світло його творчості”, адже пан Віталій називає Артема Задоянчука Воїном Світла, який народився у боротьбі з темрявою і загинув, щоб було Світло.
“Я тут написав в цій статті, що поетами є, що народжуються, а є, що поетами стають. То він став поетом. Якраз саме його творчість відкрила для нас цілий пласт тієї культури, яка народилася під час війни, може ще й до війни, але вона переосмислена, відточена саме в період війни“
Віталій зазначив, що не був знайомий з Артемом особисто, але добре знайомий з його творчістю.
“Дуже мене вразила і глибина, його філософія. Його чесність відвертість, його глибина речей.. ..Людина яка один день була на війні, вона може більше сказати про цінність життя, про вартість життя ніж людина яка в цивільному житті прожила 10 років“
Видання книги ініціював начальник управління культури й туризму Хмельницької міської ради Артем Ромасюков під час вечора пам’яті, який був присвячений Артему Задоянчуку і відбувся у квітні у бібліотеці-філії №4 Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади.
Артем Задоянчук загинув 11 травня 2022 року від осколкового поранення неподалік Слов’янська Донецької області. Довгий час він вважався зниклим безвісти, та лише після звільнення цього напрямку від окупантів вдалось знайти тіло і провести експертизу ДНК.
Поховали Героя на Алеї Слави у Хмельницькому.
Книга “Я хочу бачити весну” буде в усіх бібліотеках Хмельницької міської територіальної громади.
Окрім цього, на офіційному сайті Централізованої бібліотечної системи пропонують переглянути збірку в електронному форматі.
Матеріали зібрала та опублікувала
Юлія Лемешева