Всеукраїнський день футболу: 10 цікавих фактів

Всеукраїнський день футболу — неофіційне свято в Україні. Відзначається щорічно 29 квітня. Саме цього дня 1992 року свій дебютний матч зіграла національна збірна України з футболу.

Тоді зустріч в Ужгороді з Угорщиною завершилися поразкою української команди з рахунком 1:3. Автором голу збірної України став нападник одеського “Чорноморця” Іван Гецко, який він забив ударом зі штрафного на 90-й хвилині гри.

29 квітня 2008 року у Львові на честь Всеукраїнського дня футболу та з метою популяризації футболу на Львівщині коштом власників спортивного комплексу “Інтер спорт” встановлена скульптура футболіста.

2011 року пам’ятник демонтований.

У цій статті ми розкажемо про 10 цікавих та маловідомих фактів про український футбол та футболістів.

1. Перший футбольний матч в Україні. Офіційно першим футбольним матчем в Україні зараз вважається матч у Львові 14 липня 1894 року між командами Львова і Кракова. Матч відбувся у Стрийському парку в рамках Загальної виставки краєвої і тривав 7 хвилин до першого голу, оскільки після матчу мали відбуватися показові виступи спортсменів інших видів спорту. На 6-тій хвилині переможний гол забив спортсмен Львова Володимир Хомицький — учень другого року навчання учительської семінарії. У 2004 році, з нагоди відзначення 110-ї річниці першого матчу в Україні у Стрийському парку Львова відбулося урочисте відкриття пам’ятника українському футболу роботи львівського скульптора Ярослава Скакуна.

2. Походження в Україні. Футбол прийшов в Україну у 1880—90-их роках через службовців британських підприємств в Одесі, чужинців, що працювали на заводах (Донбас, Київ) та через посередництво гімнастично-спортових товариств. За їх прикладом футбол поширився серед студентства, шкільної молоді, робітництва; у 1900-их роках виникли перші футбольні клуби (Львів: 1903 — «Слава», Київ: 1904 — «Південь», 1906 — «Політехніка»; Миколаїв: 1906 — «Техніка»; 1906 — «УСК», Перемишль: 1907 — «Сянова Чайка»; Харків: 1908; Юзівка, Краматорське, 1911 — «Україна» та ін.). До першої світової війни футбол поширився майже у всіх містах України.

3. Українець один із 10 кращих тренерів світу. За підсумками 2006 року Олег Блохін потрапив до списку 10 кращих тренерів світу.

4. Найперша книжка українською мовою про футбол. Найперша книжка українською мовою про футбол видана у 1900 році під назвою Копана. 1906 року професор Іван Боберський видав книгу «Копаний м’яч». До радянської анексії на заході Україні використовували назву ко́паний м’яч, або копанка.

4. Найнеймовірніший рекорд чисельності відвідувачів матчу в Україні. Такий рекорд відвідуваності в Чемпіонаті України був встановлений 2001 року. На матч Динамо (Київ) – Шахтар (Донецьк) прийшли 73950 глядачів. Передбачається, що цей рекорд не може бути побитий, оскільки після реконструкції Олімпійського в 2001році його місткість зменшилася до 70050 місць.

5. Українець виграв Суперкубок Європи. Українець Андрій Канчельскіс у складі «Манчестер Юнайтед» вигравав Суперкубок Європи.

6. Перший Кубок незалежної України. Перший Кубок незалежної України виграв одеський “Чорноморець”.

7. Чемпіон України у складі двох різних клубів. Олександр Головко є єдиним гравцем, якому вдалося стати чемпіоном України у складі двох різних клубів. У 1992 році він тріумфував у складі «Таврії», а потім ще 7 разів ставав чемпіоном у складі київського «Динамо».

8. Найдовший матч України. Найтриваліший матч – “Від світанку до заходу” – футзальний марафон в Одеській національній академії харчових технологій. Безперервна гра тривала 12 год і 2 хв.: забито 270 голів, м’яч потрапляв у ворота у середньому частіше, ніж кожні 3 хв. У грі взяли участь 48 команд, 278 учасників. Завершилась вона рахунком 143:127. Досягнення зафіксовано в Національному реєстрі рекордів.

Найбільша перемога національної збірної зафіксована у грі проти Сан-Марино. Матч, який відбувся у Львові 6 вересня 2013 року, завершився з рахунком 9:0 на користь України.

9. Перший українець, який виграв Лігу чемпіонів. У 2003 році Шевченко забив вирішальний гол у серії післяматчевих пенальті туринському «Ювентусу», що допомогло «Мілану» виграти Лігу чемпіонів.

Гол і перемогу Андрій присвятив пам’яті Валерія Лобановського, який до тріумфу свого талановитого учня не дожив всього рік. Кожен з чемпіонів має право привезти срібну амфору – трофей Ліги чемпіонів – до себе на батьківщину на три дні. Прилетівши з Кубком чемпіонів до Києва, Шевченко спочатку поїхав на Байкове кладовище та до пам’ятника свого вчителя.

10. Найбільша перемога національної збірної. Така перемога зафіксована у грі проти Сан-Марино. Матч, який відбувся у Львові 6 вересня 2013 року, завершився з рахунком 9:0 на користь України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *