“Чорний січень” : 33 роки тому радянські війська знищили в Баку 134 людини

Сьогодні азейбарджанці вшановують пам’ять 134 загиблих, внаслідок кривоваго придушеня радянськими військами руху за незалежність Азейбарджану.

Події “Чорного січня” відбувалися на тлі Карабаського конфлікту. У 1989 році в Азейбарджані був сформований Народний фронт, який став на чолі азейбарджанського національного руху.

У 1990-му році в ніч з 19 на 20 січня, радянські вйська увірвалися до міста Баку, з метою розгрому Народного фронту та урятування влади комуністичної партії в Азербайджані, керуючись указом про введення у місті надзвичайного стану, який оголосили опівночі.

Однак, телеефір після вибуху блоку живлення на телевізійній станції було відключено о 19:30, і більшість жителів дізналися про надзвичайний стан занадто пізно, лише о 5:30 ранку, за допомогою радіо та листівок, які скидали з гелікоптерів.

Том де Ваал, британський журналіст у 6-й главі своєї книги «Чорний сад», так описав ті події:

« Танки переповзали через барикади, зминаючи на своєму шляху автомобілі та навіть фургони швидкої допомоги. За словами очевидців, солдати стріляли у людей, що бігли, добивали поранених. Був обстріляний автобус з мирними жителями, й багато пасажирів, в тому числі чотирнадцятирічна дівчинка, загинули.”

У наслідок необгрунтованого і надмірного застосування сили загинули 134 мирних жителя, 700 отримали пораненя.

Введення до Баку частин Радянської Армії стало трагедією для Азербайджану. Том де Ваал вважає, що «саме 20 січня 1990 року Москва, власне, втратила Азербайджан»

Наступного дня після введення військ на будівлі ЦК з’явились написи: «Геть радянську імперію!», «Геть КПРС!», «Радянська армія — фашистська армія».

У той же день, на загальний похорон жертв трагедії, вийшли майже всі мешканці Баку. Полеглих поховали як героїв та борців за незалежність.

У кремлі мотивували введеня військ, як неохідність для захисту вірменського населеня. Однак за даними Human Rights Watch більшість фактів, військової прокуратури в Баку, свідчать, що воєнна акція планувалась ще задовго до вірменських погромів у Баку.

Михайло Горбачов стверджував, що бойовики Народного фронту Азербайджану нібито відкрили вогонь по солдатам. Незалежна організація «Щит» під час вивчення випадків порушення прав людини в армії та її військові операції, не змогла виявити «озброєних бойовиків НФА».

Після трагічних подій у Азейбарджані 20 січня оголосили – Днем одвічної скорботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *