У Хмельницькому відбувся показ документального фільму “Сімейний альбом”: оригінальні фото свідка Голодомору Александра Вінербергера

У Хмельницькому кінотеатрі “Woodmal Cinema” відбувся показ документального фільму “Сімейний альбом”, за участі творчої групи. Стрічка побудована на історичних паралелях між Голодомором 1932–1933 років і сучасною війною росії проти України.

Журналістка Julia News побувала на показі фільму та дізналася більше про стрічку з перших вуст.

Фото: Facebook| Maryna Tkachuk| Творча група фільму “Сімейний альбом”

На захід завітала творча група фільму:

  • Марина Ткачук – режисерка фільму;
  • Самара Пірс – головна героїня фільму та праонука Александра Вінербергера;
  • Андрій Корнієнко – продюсер фільму;
  • Злата Єфіменко – продюсерка фільму.

У фокусі кінокартини — історичні паралелі між Голодомором 1932–1933 років та сучасною війною росії проти України, показані через особисту історію австрійського інженера Александра Вінербергера та його праонуки британської фотохудожниці Самари Пірс.

Фото: Julia News| Самара Пірс показує світлини з альбому її прадіда Александра Вінербергера

Александр Вінербергер у 1933 році зміг таємно сфотографувати жертв Голодомору в Харкові й передати ці фото за кордон.

Його світлини — докази геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом проти українського народу.

“…Сотні й тисячі голодних селян приходили здалеку до міста за допомогою, хлібом, роботою та розрадою. Вони збиралися зграями на вулицях і площах, у міських садах і подвір’ях будинків. Їх ніхто не виганяв, але й не допомагав їм”, – уривок з книги спогадів Александра Вінербергера “Важкі часи. 15 років інженера у радянській Росії. Правдива розповідь”.

Фото: Julia News| Оригінальне фото з альбому Александра Вінербергера

Виїжджаючи до Австрії, Вінербергер у жовтні 1933 року переправив негативи дипломатичною поштою через посольство Австрії, з допомогою австрійського дипломата Гейнріха Пахера.

На таких заходах наполягли саме австрійські дипломати, оскільки була висока ймовірність обшуку речей інженера силами радянської безпеки на кордоні, а віднайдення ними знімків могло загрожувати його життю.

Фото: Історична правда| Камера Александра Вінербергера

Самара Пірс продемонструвала відвідувачам артефакт – камеру, за допомогою якої її прадід зробив історичні фото. Про неї вона дізналася від своєї бабусі.

“І ось коли ми дізналися історію Самари, ми зрозуміли, що це прекрасна можливість розповісти світу і українцям про Голодомор …В нашому фільмі є паралельність. Ми показуємо звʼязок між подіями Голодомору і сучасною війною в Україні. Ми хочемо показати, що намір росії не змінився. Вона, як тоді так і зараз намагається нас знищити”, – розповіла режисерка стрічки Марина Ткачук.

Фото: кадр з фільму

У 2023 році Самара Пірс відвідала містечка та села Харківської області, які зазнали російської окупації, щоб зафіксувати на фотокамеру злочини росіян, скоєні вже у ХХІ столітті. Вона також показала альбом з оригінальними світлинами Александра Вінербергера, таких альбомів існує лише два у світі.

Мене вражає стійкість цих людей. У них завжди живе надія, навіть у найважчі часи”, — розповіла про українців Самара Пірс.

Фото: Julia News| Альбом з оригінальними світлинами Александра Вінербергера

Андрій Корнієнко – кінопродюсер фільму, розповів, що працював із дикторами-іноземцями та зацитував думки й враження іспанського актора дубляжу:

Я впевнений, що Україна вийде переможцем із цього конфлікту. Не сумніваюся в цьому. Приємно чути, що ви стаєте сильнішими, попри все, що переживає ваша країна. Повне захоплення та повага до вас і вашої країни”

За підтримки УКФ фільм вже перекладено та озвучено п’ятьма мовами: англійською, польською, німецькою, французькою та іспанською.

Фото: Julia News| Наталія Корінець

Наталія Корінець – заступниця директора з наукової роботи біосферного заповідника “Асканія Нова” вважає, що цей фільм має побачити якомога більше людей.

Я теж бачу багато паралелей, оскільки я пишу наукові статті й ми збираємо свідчення про те, що було під час оцих періодів, то в історії Асканія Нова – це вже третя війна, і дуже багато паралелей: що було раніше і те, що відбувається зараз. Цей фільм, я вважаю, має побачити якомога більше людей”, – розповіла Наталія.

Фото: Julia News

“Сімейний альбом” — один із переможців Мистецького конкурсу державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» на виробництво серіалів та фільмів сучасної тематики, який відбувся в 2023 році. 

“Всі ці роки радянські спецслужби полювали за цими фотографіями. Наші науковці із Національного музею Голодомору розповідали, що особисто бачили в бібліотеках Німеччини та інших країн, книги з яких були вирізанні ці фотографії. Тобто були люди, агенти, які приходили брали книжки і в них було задання повирізати ці фотографії. Тобто навіть після смерті Вінербергера, скільки років вже пройшло, вони досі борються з цією правдою”, – розповіла режисерка фільму Марина Ткачук.

Виробництвом фільму займалась компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн» (Good Morning Films).

Фільм створено у співпраці з Національним музеєм Голодомору-геноциду та Українським культурним фондом.

Репортаж записала та опублікувала

Журналістка та редакторка

Юлія Лемешева

Читайте також. Олександра Радченко – Жінка, що стояла за пам’яттю

Залишити відповідь