“Листи забутого життя”: у Хмельницькому відбулася презентація книги

У Хмельницькому відбулася презентація книги “Листи забутого життя” прозаїка, директора Хмельницького обласного літературного музею, члена Національних спілок письменників і журналістів України, заступника голови Хмельницької ОО НСПУ, Василя Горбатюка.

Модерувала зустріч Альона Радецька – поетеса, членкиня Національної спілки письменників України, бібліотекарка відділу краєзнавства бібліотеки.

Захід відбувався у змішаному форматі: кожен охочий міг долучитися до конференції у Zoom.

Журналістка Julia News Юлія Лемешева долучилася до презентації та дізналася подробиці про книгу її видання та автора з перших вуст.

Фото: Facebook|Відділ краєзнавства Хмельницької ОУНБ

На початку зустрічі усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять захисників, які віддали життя за свободу і незалежність України.

Примірник розповідає про життя і творчість Павла Богацького – військовика, письменника, редактора і журналіста, видавця журналу «Українська Хата», що виходив у 1909-1914 рр. і з котрого й розпочалася модернова українська література, нашого земляка із села Купин (нині це Городоцька територіальна громада)“, – йдеться в прес анонсі.

На захід завітали письменники, краєзнавці, науковці, викладачі, здобувачі освіти Хмельницького обласного ліцею та здобувачі вищої освіти Хмельницького МАУП, наші колеги з обласних та наукових бібліотек, земляки та представники Лісогринівецької сільської територіальної громади, поціновувачі творчості Василя Горбатюка.

Онлайн долучилися викладачі та здобувачі вищої освіти Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, користувачі публічних бібліотек області.

Фото: Facebook|Відділ краєзнавства Хмельницької ОУНБ

Очільник відділу підтримки бібліотек та книговидання Українського Інституту книги Роман Рущенко розповів про конкурсний відбір, який проходив до того, як видання побачило світ.

“В нас інститут у минулому році вперше провів конкурс літературно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції, за результатами якого була видана вищезазначена книга”, – зазначив Роман.

Він додав, що процес конкурсу відбувався так: до інституту зверталися заявники (видавництва, фізичні особи, підприємства), подавали проєкти книжкових видань й творів української літератури, що видаються вперше.

Конкурс проходив у чотири етапи:

  • Технічний відбір

який проводить комісія інститут, ми перевіряємо правильне заповнення всіх документів, заявок, кошторисів проєктів”

  • Онлайн голосування

“Розміщується на сайті інституту, громадськість може ознайомитись з усім переліком проєктів і писати свої слова підтримки або писати, наприклад заперечення.. За результатами голосування вони передаються на 3-4 етапи”

  • 3-4. Дооцінювання експертів.

Експерти є не працівники інституту. В нас створенні експертні ради на які подаються всі проєкти, які пройшли до третього етапу далі. На 3-4 етапі експерти оцінюють за різними критеріями. Це не тільки саму книжку вони оцінюють. Вони також оцінюють кошториси проєктів, оцінюють спроможність видавництва видати цю книжку

За результатами 3-4 етапів в Інституті книги торік був сформований перелік переможців до якого увійшли 130 найменувань книжок. Ознайомитися із переліком експертів можна буде в кінці 2024 року так, як ця інформація на разі є конфіденційною.

Фото: Facebook|Відділ краєзнавства Хмельницької ОУНБ

Книга “Листи забутого життя” вийшла у київському видавництві “Український пріоритет” накладом в 1000 примірників.

Письменник Володимир Шовкошитний, який є директором вищезгаданого видавництва також долучився до презентації онлайн. Він розповів про творчу працю над примірником, зауваживши, що вона підготовлена на професійному рівні.

Те що зробив Василь Горбатюк повернувши цю людину (Павла Богацького) в українську літературу, в українську історію – це приклад для наших з ним колег, як треба це робити..Дуже добре у просуванні цього проєкту і спрацював і сам автор, бо там треба було подати бачення автора і він його подав. Тому я вітаю дорогих хмельничан і цілу Україну з тим, що на Поділлі є такий прекрасний письменник. Вітаю нас усіх читачів з тим, що така книга сьогодні є. Вона є у бібліотеках”, – розповів він.

Василь Горбатюк висловив слова вдячності інституту української книги, а також директору Київського видавництва. Він зауважив, що саме Володимир Шовкошитний запропонував видати книгу так, щоб вона потрапила до бібліотек країни з метою залучення ширшого кола читачів.

“(Видавництво) Український пріоритет воно якраз визначається тим, що книги публікує такі важливі за своїм значенням, особливо історичним значенням. Саме тому я звернувся до цього видавця, щоб видати мою книгу“, – сказав автор.

Директорка Хмельницької ОУНБ Катерина Чабан розповіла про те, що книга вже зайняла почесне місце у фондах книгозбірні.

Фото: Facebook|Відділ краєзнавства Хмельницької ОУНБ

Для Хмельниччини це великий прорив – видати таку книгу на всю Україну. На жаль на Хмельниччину потрапило тільки 38 примірників із всього накладу.., але я хочу запевнити усіх наших глядачів, які доєдналися до нас.., що у першу чергу ми дали видання для обласних бібліотек і 2 з них є в обласній бібліотеці, тому що в нас є міжбібліотечний абонемент (МБА), завдяки якому ми можемо надати книгу навіть сільській бібліотеці за запитом читача”, – зазначила Катерина Чабан.

Вона також подякувала автору, Українському інституту книги та усій команді, яка працювала над видавництвом.

Про життя самого Павла Богацького розповів Віктор Прокопчук, доктор історичних наук, професор, академік, заслужений працівник культури України, Почесний краєзнавець України. Саме він першим відкрив його ім’я, писав про нього наукові статті, замітки, а потім зібрані архівні матеріали передав Василю Горбатюку.

“Мені випала першість відкрити цю постать Павла Богацького у моїй науково-дослідній праці. Сталося це в другій половині 90-х років”,– зазначив він.

У 1996 році Віктору Прокопчуку затвердили тему докторської дисертації, де один із розділів стосувався краєзнавчої роботи в діаспорі: саме з цього беруть початок перші пошуки інформації.

Павло Богацький – це не просто окрема людина, це навіть не просто постать дуже помітна, це представник того покоління, яке будило у нашій свідомості, свідомості наших попередників національну ідею”, – наголосив Віктор.

Крім цього, участь у зустрічі взяли бібліотеки Львівщини та Вінниччини, долучившись онлайн.

Фото: Facebook|Відділ краєзнавства Хмельницької ОУНБ

Тетяна Лісовська, студентка Національного університету “Острозька академія” презентувала виставку-інсталяцію “Син Подільської землі” із фондів бібліотеки.

Книга “Листи забутого життя” видана за сприяння державної установи “Український інститут книги” за кошти державного бюджету України та призначена для поповнення бібліотечних фондів.

Також, усі охочі можуть придбати примірник “Листи забутого життя” на офіційному сайті видавництва “Український пріоритет” за 390 гривень.

Репортаж записала та опублікувала

Журналістка та редакторка

Юлія Лемешева

Нагадаємо, що Василь Горбатюк був режисером та автором сценарію документального фільму “Провідник Волох”.

Читайте також. У Хмельницькому відбулася презентація фільму “Провідник”Волох”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *