У Хмельницькому відбулася дебютна виставка концептуальної фотографії Ольги Нікітіної “Наскрізне”

Сьогодні, 13 липня, у Хмельницькому музеї-студії фотомистецтва відкрилась виставка концептуальної фотографії Ольги Нікітіної “Наскрізне”. Також присутні за донат на ЗСУ мали можливість отримати листівку з автографом мисткині.

Фото: Facebook| Сергей Аниськов| Скриншот допису 

“Наскрізне” – це дебютна виставка світлин хмельницької фотографині Ольги Нікітіної. Наразі авторка працює у ХОХМ (завідувачка науково-просвітницьким відділом), а любов до культури та мистецтва – це й щоденна праця, і потреба душі, і справжня місія. Хто бував на її екскурсіях – той підтвердить) Але Оля має ще одне захоплення. Талант. Творчу здібність. Помічати дивовижне у буденному”, – зазначила в прес анонсі до події поетка Ірця Кошлата.

Журналістка Julia News побувала на місці події та змогла поспілкуватися із фотографкою Ольгою Нікітіною.

Фото: Julia News| Юлія Лемешева

Пані Ольгу у Хмельницькому знають, як науковицю Хмельницького обласного художнього музею, журналістку, а також фотографку.

“Це моя перша персональна виставка. На мою думку, концептуальна фотографія містить у собі ідею і якийсь такий неповторний шарм, яким, трошки так, змушує абсолютно з мистецької точки зору поглянути на буденні речі“, – каже Ольга.

В експозиції виставки 69 робіт мисткині. За словами Ольги, у тяжкі моменти її рятувала саме фотографія.

Фото: Julia News| Юлія Лемешева

“Виставка має назву “Наскрізне” і вона для мене особисто, як і це слово має кілька значень. В принципі мистецтво мене супроводжувало все життя, і навіть у найкритичніші моменти, які ставалися, мене рятувала саме фотографія. Такий от унікальний засіб сублімації і виходу з кризи через мистецтво. І сьогодні, яка б робота мене не супроводжувала, чи в яких би обставинах я не знаходилась, наскрізно – всеодно десь там фотоапарат,  світлини і знімкування  присутні.”

“Взагалі, це в більшості ретроспектива. Адже в експозиції є фото, яким і шість-вісім років. В той же час є й актуальні, цьогорічні. 

“У підготовці мені допомагали мої близькі, друзі. Зі своєї сторони – ми тільки відібрали фото, решту піклувань взяли на себе музейники. З великим серцем працівники Хмельницького музею-студії фотомистецтва підійшли й до оформлення робіт, й до експонування. І це, в першу чергу заслуга директора – Віталія Савіна.”

Фото: Julia News| Юлія Лемешева

Чи плануєте ви ще виставки в майбутньому?

“Планую, як і кожен митець. А, взагалі йде війна і тому планувати щось відверто важка й даремна справа. От, як напередодні вночі (тут Ольга говорить про ракетну атаку росіян в ніч з 12-го на 13 липня). Плани трошки коригуються, на жаль, не нами. Але в нас є наші неймовірні Збройні Сили, які тримають і дають можливість це робити. Це велика нагорода нам, мати такі хвилини і такі години і такі можливості. Сьогодні тут зібралася велика кількість творчих людей Хмельницького, відомих і не тільки в Хмельницькому й Україні, але ї поза межами. Люди мистецтва – це дуже крихкі квіти, і їм дуже важко вистояти в війну. Тож, коли в тебе є можливість зробити великий ковток повітря, тобто представити своє мистецтво, яким би воно не було – велике щастя. Тому, що ти розумієш, що ти – існуєш в першу чергу, і що це існування має якийсь продукт”.  

Хто з сучасних фотографів вас надихає, до чиєї думки ви прислуховуєтеся?

“В мене дуже багато улюблених фотографів, здебільшого – це митці закордону. Але, якщо обирати для себе ментора – це американський фотограф Сол Лейтер. Я фантастично закохана в усі його роботи і не те, що намагаюся прагнути бути як він, адже немає мистецтва в повторенні. Та, напевно  саме до його інтелектуальних поглядів я більше тяжію”.

Фото: Julia News| Юлія Лемешева

Чи є люди серед спільноти фотографів, в яких ви розчарувалися після повномасштабного вторгнення росіян? Хто вам подобався, а виявилося, що він зайняв не ту позицію?

“Я маю велике коло спілкування, тож, в першу чергу слухаю, що говорять люди. Отже, в моєму оточені, на просто бомбічну радість – немає таких людей. Всі ті люди, які тут сьогодні – це люди свідомі і вони мешкають в Україні 2023. Вони нікуди не зібрали речі, не поїхали. Вони ніколи не мали незрозумілих позицій тому, що я – так обираю людей. Отака я – нагла особистість, яка вважає за потрібне обирати кращих, і от саме кращих ми сьогодні бачимо”

Окрім цього Хмельницька міська рада висловила Подяку мисткині:

“за духовний особистий внесок та формування національно-патріотичних якостей молодого покоління, розвитку сучасного національного фотомистецтва, популяризацію фотографічних знань серед молоді та з нагоди відкриття виставки фотографії у місті Хмельницькому”

Фото: Julia News| Юлія Лемешева

У прес анонсі Ольга зазначила, що виставка “Наскрізне” – це неймовірне диво, і така можливість дійсно надихає вірити у переможне завтра.

“Що для мене виставка «Наскрізне»? Це – неймовірне диво, на яке я не сподівалась, особливо після 24 лютого 2022. Бо війна, втрати, горе, а тут… Але дива трапляються. І така можливість дійсно надихає вірити у переможне завтра. Наша спільна перемога складається з об’єднаних сил, які потрібно черпати у джерелах, які у кожного свої. Для мене потужною підтримкою є люди, їх історії, місця, з якими пов’язані спогади різного характеру, настрої зафіксовані зовсім не фігуративно. Це все наскрізно просочує кожну мить мого життя. Ділюсь з Вами світлинами – щиро і з вірою, що і Вам вони здатні подарувати надію

Виставку організували директор Хмельницького музею-студії фотомистецтва Віталій Савін та фотографиня Ольга Нікітіна.

Матеріали зібрала та опублікувала

Юлія Лемешева

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *