Голоси українських родин зниклих безвісти: У Гаазі пройшла пресконференція організована ICMP

20 червня, у Гаазі пройшла пресконференція під назвою “Профілі зниклих безвісти: голоси українських сімей” організована Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти (ICMP).

Про це повідомила на офіційному сайті Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти (ICMP).

Зазначається, що під час заходу родичі зниклих безвісти розповідали про свій досвід і закликали до сталого процесу зниклих безвісти, як життєво важливої ​​інвестиції в мир і справедливість.

Її Величність Королева Нур, яка є Комісаром ICMP, наголосила на гендерному аспекті проблеми зниклих безвісти.

Під час конфлікту, коли більшість зниклих безвісти становлять чоловіки, жінкам доводиться виконувати кілька ролей. Деякі з цих ролей включають протистояння бюрократії, боротьбу за права сімей – за надання освіти, соціального забезпечення та інших ресурсів. Ці жінки не шукають послуг; вони не шукають особливого ставлення – вони прагнуть правди, справедливості та відшкодування, і ми зробимо все, що в наших силах, щоб гарантувати, що вони зможуть реалізувати своє право на ці речі“.

Міністр юстиції України Денис Малюська у попередньо записаному відео наголосив, що програма ICMP в країні

«базується на дотриманні верховенства права. Уряд України співпрацює з міжнародними партнерами, щоб притягнути військових злочинців до відповідальності, і важливим елементом цього є те, що ICMP приділяє увагу забезпеченню того, щоб усі докази, зібрані під час розслідування зниклих безвісти, були прийнятними в суді»

Голова ICMP Томас Міллер сказав, що ICMP може використати свій досвід операційних програм у всьому світі за понад чверть століття, щоб допомогти Україні подолати виклик, який постає перед нею.

“Ми знаходимося в процесі завершення Угоди про співпрацю з Україною, яка дозволить ICMP запровадити програму з владою, включаючи програму охоплення 100 000 українських родин”

Генеральний директор ICMP Кетрін Бомбергер підкреслила, що сім’ї мають фундаментальне право на правду, справедливість і відшкодування.

“Ми визнаємо вашу мужність”, – звернулася вона до українських учасників.

«Робота, яку ви виконуєте для пошуку зниклих безвісти – незважаючи на біль, незважаючи на ризик, незважаючи на виклики – викликає повагу та практичну солідарність»

Модератором дискусії виступив український радіо- і телеведучий Андрій Куликов, який зазначив, що на середину червня створений у травні цього року єдиний реєстр зафіксував 20 тисяч зниклих безвісти.

Фото: ICMP

Ксенія Онищенко представниця організації правозахної групи “Січ” зазначила, що «у військових частинах є офіційні списки зниклих безвісти, але про зникнення цивільного ніхто не повідомляє родину»

Олена Белячкова, координаторка Груп сімей військовополонених громадської організації “Медійна ініціатива за права людини” (МІПЧ) розповіла про досвід роботи з родинами зниклих безвісти.

Медійна ініціатива за права людини напрямок роботи з родинами полонених та зниклих безвісти, особливо зниклих безвісти це більш новий досвід. Для мене він почався в цій організації з листопада 2022 року, оскільки не кожна родина знає, що робити, куди звертатися, після того, як отримує інформацію про зникнення свого рідного, саме громадські організації стали тим напрямком допомоги в таких подальших діях оскільки не кожна родина знає про ту дорожню карту, яку розробили координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, який є орган, який комунікує з родинами зниклих безвісти, відповідно ми допомагаємо цим рожинам у випадку їх звернення до нас”

Марина Липовецька, керівник проєкту Всеукраїнської асоціації “Магнолія”, створеної для захисту прав соціально незахищених дітей та сімей, розповіла акцентувала увагу на проблемі масових депортацій українських дітей, попереджаючи, що офіційна цифра в 19 400, ймовірно, є значно заниженою.

“Я можу сказати, що якщо порівнювати навіть цифри звернень до нас, то до початку вторгнення на рік ми отримували до 400 звернень, щодо розшуку безвісти зниклих дітей, а зараз починаючи з 24 лютого ми вже отримали понад 3 тисячі звернень від батьків та родичів зниклих дітей. При чому абсолютно змінилися причини чому діти зникають: якщо раніше в основному звернення були про дітей підлітків, які самі йшли з дому, то зараз на жаль абсолютна більшість звернень пов’язана прямо з воєнними діями. Діти зникають переховуючись від бомбардувань, в процесі евакуації, а що найжахливіше, що Україна стикнулася з таким явищем, яке ну нереально, не можливо було уявити в центрі Європи у 21 столітті – це масова депортація українських дітей і масштаби просто вражають. Офіційні дані, українські, що говорять, що ідентифіковано понад 19 400 українських дітей примусово депортованих до росії, але я підкреслюю, що ці цифри не є на даний момент репрезентативними, оскільки реальна кількість є більшою, і остаточна цифра депортованих дітей стане відомою тільки після звільнення всіх окупованих територій”

Ганна Демиденко, учасниця Жіночого ветеранського руху та Юридичної сотні, розповіла про службу коммутатора, створену для відповіді на інформаційні запити від сімей, з численними запитами, пов’язаними з тим, що сприймається як відсутність активності з боку влади, а також громіздке завдання отримання офіційних документів.

Наталія Зартиська, голова Асоціації сімей “Жінки Сталі”, дружина звільненого бійця батальйону «Азов», пояснила, що:

з власного досвіду ми знаємо, що родини зниклих безвісти борються з правовими проблемами. Тому ми організували роботу з відновлення та підготовки документів, залучили юристів та адвокатів, щоб захистити кожного, хто потребує допомоги у пошуку правди

Завершуючи дискусію, комісар ICMP Марія Еугенія Брізуела де Авіла зазначила:

“Ці сім’ї не збираються здаватися: вони є могутньою силою. Я вважаю, що ми можемо вийти з цієї дискусії з почуттям оптимізму – ключові проблеми визначено та запропоновано реалістичні рішення. Зараз потрібно зробити величезний обсяг роботи, але ми не працюємо в темряві. У нас є чітке уявлення про те, що потрібно зробити, і я вірю, що у нас все більше є ресурси, щоб вжити необхідних заходів

Профілі зниклих безвісти ICMP є частиною глобального дискусійного форуму, скликаного ICMP, який об’єднує політиків, юридичних експертів, науковців, громадських активістів та інших для обміну досвідом і найкращими практиками в розробці інституційних, суспільних і технічних рішень для вирішення глобальної проблеми зниклих безвісти та зниклих безвісти.

Програма ICMP в Україні підтримується Урядом Канади, Службою зовнішньополітичних інструментів Європейського Союзу (FPI), Бюро з питань демократії, прав людини та праці (DRL) Державного департаменту США та Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.

Пряма трянсляція відбувалася на YouTube каналі: The International Commission on Missing Persons (ICMP).

Відео: YouTube| The International Commission on Missing Persons (ICMP)| Профілі зниклих безвісти – Голоси українських родин зниклих безвісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *