У затопленому будинку-музеї художниці Поліни Райко збереглась лише третина фресок 

Будинок-музей художниці Поліни Райко в місті Олешки Херсонської області, який затопило через підрив росіянами Каховської ГЕС, майже повністю знищений.

Про це повідомив у офіційному Facebook представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко Семен Храмцов. 

Це траур! Прислали відео з будиночку Поліни Райко… Більш внутрішніх стін обвалилися, тепер це жахливий опенспейс… Фресок десь 30-40% (зі стелями) збереглося, але “стіна з сестрами” повністю втрачена. І походу “муж-рибак”, медсестра… все що нижче… Коти – наполовину, “дорога в рай” теж… Не знаю скільки він так ще вистоїть… Берегині якось планують “сушити дім”, і гадаю треба надати інструкцію після спілкування зі спеціалістами, “що робити далі?”, що можна зробити в тих умовах які там наразі. Катастрофа в Олешках ще триває потрібні повербанки, їжа тваринам, бензин..куча всього“, – йдеться в повідомленні. 

Фото: Facebook| Благодійний фонд ім. Поліни Райко

Поліна Райко народилася 1928 року в Олешках,  і  там прожила все своє життя. Художниця почала малювати  у віці 69 років, не маючи художньої освіти. 

Образна система мисткині поєднувала християнську, радянську та язичницьку символіки. Розписала власний будинок, літню кухню, хвіртки, паркани і гаражні ворота, використовуючи найпростіші та найдешевші фарби — емаль ПФ, де відтворила власну біографію, свою родину, домашніх тварин, картини природи. На фарби і пензлі витрачала майже всю мізерну пенсію.

Після смерті художниці її хату придбало подружжя шанувальників мистецтва з Канади, завдяки яким хата збереглася донині. На їх прохання хату доглядають місцеві жінки. Але через плин часу почали тріскатися стіни, лущитися фарба. Був створений благодійний фонд імені Райко, що збирав кошти на популяризацію її творчості. Однак питання збереження оригінальних розписів хати лишається відкритим. 2013 року Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» організував експедицію на Херсонщину до хати Поліни Райко і заявив про готовність взяти її під свою опіку. 

Будинок Поліни Райко охороняється Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *