Qırım bayrağı – День кримськотатарського прапора

Qırım bayrağı — день шанування національного прапора кримських татар, корінного народу Криму. Відзначається 26 червня з 2010 року.

Кримськотатарський прапор — це полотнище блакитного кольору із жовтим гербом (тамгою) у верхньому лівому куті. Блакитний колір є традиційним кольором тюркських народів, його використовували ще на стягах Кримського ханства. Герб на прапорі — тарак-тамга (герб-гребінь) є родовим знаком Ґіреїв, керівної династії Кримського ханства.

Мави Кок – блакитний колір у тюркських народів – синонім чистоти і свободи. Він асоціюється з небом і морем. А також є одиним із символів стародавнього тюркського вірування – тенгріанства“, – зазначають в інституті національної пам’яті.

Тарах-тамга – символ державної влади зображався на печатках, монетах і документах Кримського ханства.

На деяких прапорах у ХХ столітті тамга розміщувалася посередині прапора. Також не було затвердженого пропорційного співвідношення розмірів тамги і полотнища.

Вперше кримськотатарський прапор був прийнятий першим Курултаєм кримських татар 1917 року, після Лютневої революції. Поновлений 30 червня 1991 року Другим Курултаєм.

В Україні це свято відзначається на офіційному рівні з 2010 року.

З 2014 року, після початку тимчасової окупації Росією українського Криму та посиленням репресій щодо населення Криму, основні заходи святкування Дня кримськотатарського прапора відбуваються на материковій Україні за підтримки та координації Меджлісу. Урочисті заходи відбуваються під гаслом “Два прапори — одна країна”.

2017 року було проведено мітинг на Майдані Незалежності в Києві, автопробіг та урочисту ходу. Також кампанії проводилися в інших містах, зокрема, було проведено марафон у Лондоні.

2018 року в Києві проведено автопробіг, конкурси, урочисту ходу.

2019 року в Києві проводилася акція «Об’єднані прапором — #LIBERATECRIMEA», організована активістом Ескендером Барієвим. Цього року протягом 9 місяців прапор кримського народу проїхав 28 країн з метою нагадати про тимчасову окупацію Криму Росією. В святкуванні брав участь глава Меджлісу Рефат Чубаров[6]. Прапор побував у Австралії, США, Канаді, Малайзії, Ірландії, Британії, Португалії, Іспанії, Франції, Люксембурзі, Бельгії, Німеччині, Чехії, Словаччині, Польщі, Швеції, Швейцарії, Фінляндії, Естонії, Латвії, Литві, Австрії, Болгарії, Італії, Тунісі, Єгипті, Ізраїлі та Туреччині.

В Офісі Президента України в офіційному Telegram вже привітали кримських татар з Днем кримськотатарського прапора.

Відео: YouTube|Ukrainian Institute of National Remembrance| До Дня кримськотатарського прапора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *